Bath & Body Works, Beauty Reviews

Lush Karma Komba Shampoo Bar Review

I’ve been using the Lush Shampoo Bars now for almost two years and my favorites up until now have been Jumping Juniper, Seanik and Montalbano but now I think I have a new favorite and it’s the green Karma Komba!

First up I wanted to show what a shampoo bar looks like dry when you first bring it home from Lush, it basically looks like a hockey puck.

What’s to love?

Now normally I’m not a fan of Patchouli Oil so that’s why I waited so long to get Karma Komba but I’ve heard so many good things I just had to try it.

While It does have a slight Patchouli Oil I don’t think it’s that strong and you also get  Sweet Orange Oil, Lavendin Oil, Lemongrass Oil, Elemi Oil and Gardenia Extract so it does have its own unique sent.

However what I love about Karma Komba is that it makes my hair shine. I’ve got big, curly hair and it tames it really too. This is definitely my new favorite.

Price: $11.95

Advertisement
Beauty Reviews, Lush

How To Enjoy Lush On A Budget

Lush is a bit on the pricey side and I admit to blowing my beauty budget in one trip but is it really possible to enjoy Lush on a budget? I say it is and here’s how.

Don’t use the whole thing! – I never use an entire Bubble Bar or Bath Bomb in one shot. The bubble bars cut up very easily and I get 7-10 uses out of the large ones like Brightside. I’ve also been known to hack apart a bath bomb. It’s a little more effort to break these up but it can be done. The Bath Bombs are pricey at $6.95 to $12.95 each so getting a few soaks out of one is worth it.

Set a budget before you walk into Lush. – Walking into Lush is an amusement park for your senses and it’s so easy to just haphazardly start throwing things into that cute Lush basket but it can add up fast so keep a metal tally of how much you’re spending and stick to your predetermined number.

Check the expiration date and buy the correct size. –  Lush has a ton of amazing facial cleansers but most of my favorites expire in 3-4 months and you don’t want to end up throwing out excess expired product. For example I buy the 3.5 oz tub of Dark Angels for $14.95 and that lasts me about 3 months because I only use it 1-2 times per week and a little goes a long way. Also keep in mind that the Lush Fresh Masks only last 2 weeks so those are good to share with a friend.

Share with a friend. – Another way to save money is to share with a friend. It’s super easy to chop up the Lush glycerine soap. I cut them up for my guest bath but you could get 4 of your friends together and each buy one bar. Then just quarter the bar and everyone gets to try four different varieties.

Shop the Lush Boxing Day sale. – Every year on December 26th Lush has a 50% off and Buy 1, Get 1 sale on Boxing day for their holiday collection both online and in stores. This is a great time to stock up and save a ton of money. Even the gift boxes are on sale.

Try a shampoo bar. – I get 40 to 50 washes out of a Lush Shampoo Bar. The bars run $9.95 to $12.95 which comes out to about .20 per shampoo which I think is worth it.

Get samples. – When you go to a Lush store not only do you get to try everything you can even take home sample pots. I get 3 to 5 samples every time I go to Lush. I love trying the hair products before I buy. Each pot gives you 3-5 uses.

ls

Turn in your black pots. – This is a great deal. “Bring back 5 empty, clean black LUSH pots to your local shop for recycling and we’ll give you a Fresh Face Mask, FREE!

The bottom line is…don’t be intimidated by what you’ve heard about Lush. While they are known for being pricey on some products you can really get a nice stash for just $25 and don’t forget the samples.

Sample Lush Hauls for under $25

Total: $21.85

Total: $42.40

So go forth and Lush! You can do it on a budget.

Beauty Reviews, Lush

Lush Shampoo Bar Haul Video!

As you all know I am a HUGE fan of the Lush Shampoo Bars so I created a video of my latest haul which includes:

Also check out My Hair Story!

Lush

Lush Lullaby Shampoo Bar Review

I tried out a new Lush shampoo this week! Lullaby is for sensitive heads and while mine isn’t too sensitive I really wanted to try this one out.

l

What’s to love?

This pink shampoo bar smells earthy with a hint of French lavender oil. It’s got oat milk, almond meal and Toothed Wrack Seaweed Infusion which I found out “strengthens hair and revitalises and protects the skin”.

This one doesn’t seem to be as bubbly as some of the other shampoo bars but it left my hair looking amazing. I think I just found my new favorite shampoo bar!

I also decided to try out the Lush shampoo bar tin!

Price: $10.95

Beauty Reviews, Lush

Lush Shampoo Bars vs. Liquid Shampoo

I started using Lush Shampoo Bars back in June after a Winter bout with pneumonia. The medication I was on wrecked havoc with my hair and it was getting thin and brittle. Previous to that I was using Aveda Brilliant which I also love and still use. However I wanted to describe the difference between the shampoo bars and liquid shampoo for people who want to try the shampoo bars.

Lush Shampoo Bars

The Lush Shampoo Bars are about the size of a hockey puck and they are solid but not super tightly packed, they feel fairly light weight. They do for the most part keep their shape unless you leave them in water, then they tend to crumble.

To use a shampoo bar you simply rub it on your wet hair. They lather up pretty quickly and create a ton of soft lather. The more you scrub the more lather you get. The bars do contain Sodium Lauryl Sulfate but that doesn’t bother me, I actually prefer shampoo that lathers.

I alway rinse my shampoo bar after I use it and let it dry out. You can buy a tin to store the bar in but I haven’t had much luck with it, my bar always sticks.

Lush Shampoo Bars currently comes in 12 different varieties. Each one has unique properties and scents. Here are the ones I’ve used. Jumping Juniper, Seanik, MontalbanoMontalbano, Brazilliant and Honey I Washed My Hair. I really want to try Karma Komba next.

My main reason for using the Lush Shampoo Bars is that I feel like they improve the condition of my hair. My hair was thinning after my bout with pneumonia and the thinning stopped once I started using the shampoo bars which could be a coincidence but I’ve been using them ever since.

After I lather with my shampoo bar I rinse my hair and condition with the Lush Big solid conditioner. The shampoo bar lather always rinses clean for me with no residue.

A Lush Shampoo Bars costs between $9.95 to $11.95 per bar and I get about 30-40 washes per bar. Lush says you can get 80 washes but maybe I use a bit more. Also once they bar gets small it tends to break into smaller pieces which are still usable, just a bit awkward.

lush

Aveda Brilliant Liquid Shampoo

I’ve been using Aveda Brilliant for about a year now and I alternate it with the shampoo bars. I use a fairly generous amount and get about the same lather as a shampoo bar.

The main difference in the liquid shampoo is that it comes in a container. So if you want to reduce waste the shampoo bars definitely produce less trash. This isn’t a huge issue for me as I recycle when I can.

I like mixing in a liquid shampoo a few times per week because my hair is super thick and on the greasy side near the roots and the I feel like the Aveda Brilliant gives me a deep, deep clean.

The Aveda Brilliant shampoo costs me $21 per 8.5 oz. bottle and this bottle lasts about 6 months using it 2 days per week.